Výsledky Majstrovstiev sveta v šachu IPCA

V dňoch 17. – 27.10. 2021 sa uskutočnili v španielskom Torrevieja 20. Majstrovstvá sveta IPCA ( International physicaly disabled chess assotiation) v šachu jednotlivcov . Ide o hráčov s pohybovým hendikepom.

Turnaja sa zúčastnili reprezentanti 9 krajín, ktorí sa kvalifikovali z národných šampionátov: CRO, CZE, ESP, FRA, ISR, POL, RUS, SVK, UZB. Z väčších výprav chýbali len Ukrajina a India. Slovensko reprezentovali Juraj Zavarský a Bohuš Wollner. Nahradil na poslednú chvíľu Emila Konkoľa, ktorý pre Covid-19 v rodine musel ostať v karanténe.

Neľahkú situláciu zvládli organizátori aj hráči. Dodržovali sa dôsledne protiepidemiologické opatrenia (meranie teploty pri vstupe do hracej miestnosti, hráči aj rozhodcovia museli mať respirátor, Green pass), ale s tým sa museli vyrovnať všetci športovci.

Majstrom sveta sa stal hráč Izraela IM Andrej Gurbanov s 8 bodmi. V poslednom kole predstihol IM Andreja Obodchuka so 7,5 bodmi. Tretí bol ruský hráč Anfinogenov so 6 bodmi.

Naše výsledky:

Juraj Zavarský – 5 bodov – 9. miesto
Bohuš Wollner – 2 body – 20. miesto.

Pri troche šťastia to mohlo byť aj lepšie. Poradie na 6 -9. mieste určilo pri rovnakom počte bodov pomocné hodnotenie. A to závisí od výsledkov iných partií.

Najlepšiu partiu som mal v 2. kole s neskorším majstrom sveta Gurbanovom. Aj keď som ju napokon prehral. Myslím, že som ho prekvapil, mal iniciatívnu pozíciu. Potom som ale pokazil vežovú koncovku. Bohuš Wollner dlho držal nádejné pozície. Aj keď napokon skúsenejším súperom podľahol. Ale s rusom Dubovom pekne vyhral.

V priebehu turnaja sa uskutočnil Kongres IPCA, na ktorom sme sa zúčastnili.  Sú už známe termíny akcií na budúci rok:

  • Majstrovstvá sveta IPCA 2022 , Ashdod (ISR) 8. – 17. 5. 2022
  • IPCA World Rapid and Blitz Championship, Torrevieja (ESP), 3. – 10. 10. 2022
  • World Olympiad for the disabled (pre všetky typy postihnutia), Chanty-Mansijsk (RUS), Júl/August 2022

Turnaj zhodnotila Prezidentka IPCA p. Svetlana Gerasimova na záverečnom ceremoniáli ako úspešný. Poďakovala sa organizátorom aj účastníkom turnaja. Že sme to úspešne zvládli aj napriek pandémii.

Môžeme s ňou len súhlasiť. Výborná organizácia, podmienky na hru, ubytovanie, strava. Všetci sme asi pribrali. Napriek každodenným prechádzkam pri mori a okolí. Len slabšia wifi, na izbe nám vypadával internet.

Mali sme priateľské vzťahy so všetkými účastníkmi. Andrej Gurbanov nás osobne pozval na budúce MS do Izraela. Urobil nám aj check-in na cestu domov. Ruským vozíčkarom Tsapalinovi a Petrovovi pomohla moja výhra nad španielom Albaladejo Moya k 2., resp. 3. miestu v hodnotení vozíčkarov. Tešili sa, ďakovali mi. Ale veď som hral za seba. Sme v kontakte.

Výsledky

Autor: Juraj Zavarský